8 listopada 2024 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „IED 2.0 – Final Path for the Energy Sector”, organizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Energetyki Cieplnej (PTEC) oraz Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP), pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z sektora energetycznego, administracji publicznej i instytucji europejskich – przedstawicieli DG ENVI Komisji Europejskiej.

Podczas otwarcia konferencji, Marcin Laskowski, Wiceprezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zwrócił uwagę na nowe podejście do ustalania poziomów emisji w ramach Dyrektywy IED 2.0, które ma na celu optymalizację emisji w oparciu o zakres konkluzji BAT. Podkreślił, że współpraca z Komisją Europejską i krajową administracją jest kluczowa dla znalezienia równowagi między redukcją emisji a kosztami dla sektora i obywateli.

W pierwszej części konferencji omówiono wyzwania związane z wdrażaniem Dyrektywy IED 2.0, szczególnie w kontekście regulacyjnym i ekonomicznym wpływu na proces dekarbonizacji energetyki. Eksperci z Komisji Europejskiej przedstawili najnowsze podejścia do BAT-AEPL i EMS.

Kolejny blok poświęcono innowacjom – prelegenci zaprezentowali testowane nowe technologie oraz transformację sektora energetycznego. Przedstawiciele Komisji Europejskiej omówili działalność Centrum Innowacji (INCITE), a uczestnicy wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi roli społeczeństwa i dostępu do informacji publicznej w procesach inwestycyjnych.

W kontekście nowych regulacji IED 2.0 dyskutowano również nad dekarbonizacją ciepłownictwa i koniecznością wdrażania zrównoważonych technologii niskoemisyjnych. Przedstawiono rozwiązania technologiczne oraz wymagania prawne, które zachęcają do przechodzenia na ekologiczne źródła energii.

Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i zacieśnienia współpracy między sektorem energetycznym a instytucjami krajowymi i europejskimi.