13 maja 2025 roku Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC), Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP) oraz Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE) w liście skierowanym do Pani Minister Klimatu i Środowiska przedstawiły wspólne stanowisko dotyczące roli biomasy w transformacji energetyki, w szczególności ciepłownictwa systemowego, jak i ryzyk, jakie mogą wystąpić przy ograniczeniu dostępności biomasy na cele energetyczne.
Jak podają dane Agencji Rynku Energii, moc zainstalowana elektrowni biomasowych w 2024 r. wynosiła 970 MW, zaś produkcja energii elektrycznej z biomasy lub współspalania biomasy w 2024 r. osiągnęła 6 278 GWh, czyli 4% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Warto zaznaczyć, iż wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła systemowego w ostatniej dekadzie stale rośnie.
Wspólne stanowisko wyżej wymienionych organizacji wskazuje na wystąpienie ubytku mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym bądź na zwiększenie się prognozowanej luki mocowej w przypadku braku odpowiednich warunków ekonomicznych do funkcjonowania jednostek wykorzystujących biomasę czy też przy ograniczeniu dostępności tego paliwa. Organizacje postulowały o uznanie, że zasada kaskadowego wykorzystania biomasy została już pośrednio wdrożona do polskiego porządku prawnego, co wynika z obowiązujących aktów prawnych, o odzwierciedlenie znaczenia biomasy jako istotnego paliwa w procesie transformacji ciepłownictwa w dokumentach strategicznych, a także o utrzymanie możliwości finansowania ze środków pomocowych, dostępnych za pośrednictwem NFOŚiGW, dla projektów przewidujących budowę/przebudowę instalacji OZE wykorzystujących biomasę.